Podu Iloaiei
Acest forum se doreste a fi o cale de comunicare intre locuitorii orasului si alte localitati din tara sau strainatate!
Lista Forumurilor Pe Tematici
Podu Iloaiei | Inregistrare | Login

POZE PODU ILOAIEI

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
runnyroxy pe Simpatie.ro
Femeie
25 ani
Suceava
cauta Barbat
26 - 57 ani
Podu Iloaiei / Despre localitate / despre orasul meu natal  
Autor
Mesaj Pagini: 1
agnes
Membru nou

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 5
Ma bucur ca am ajuns sa prind aceste vremuri ,la care am aspirat de cand eram copil;sa vad Podul iloaiei oras.Se vorbea inca de prin anii '70 ca va fi declarat oras.Drumul a fost lung si anevoios ,dar in sfarsit s-a implinit.Cei care considera ca nu arata a oras ,ar trebui sa stie ca totul are un inceput.Totul se dezvolta de la simplu la complex ,de la mic la mare ,altfel spus .Ca sa fie mare si frumos trebuie mai multa implicare ,cu mintea si sufletul,si mai putzine ifose.C e sa mai spunem despre alte comune care au devenit orase-nu vreau sa dau nume-care sunt suprinzator de rurale pentru a se numi orase.Poduilenii sunt,si au fost totdeauna ,oameni emancipatzi,(targai!!).Scoala din Podu a oferit intotdeauna o educatzie la standarde superioare ,cu cadre didactice bine pregatite ,in mare majoritate din Iasi,realizand astfel o legatura permanenta de informare si colaborare cu cel mai mare oras al Moldovei.Nu neaparat industria ,cum comenatu unii,poate da statut de oras unei localitatzi.Sunt orase turistice ,orase culturale ..............M-as bucura sa aud ca se intensifica activitatea culturala.Sa nu uitam de nume mari care s -au nascut in Podu'.As aminti de marele pedagog G.Vaideanu pentru care ,poate ,ar fi frumos sa faca ceva primaria.Tinerii  sa fie mandri de ce au si sa faca ei mai mult ,mai frumos ,mai modern.Important e ca s-a  facut inceputul.La mai mare!

pus acum 18 ani
   
generalul82
Membru

Din: PODU ILOAIEI
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 25
m-ai facut sa ma simt mandru ca sunt din podu, oricum sunt si voi fi!!!!!
multumesc agnes pt cele pe care le-ai scris mai sus!


_______________________________________
Aceasta este puterea - sa tii in maini frica altcuiva si sa i-o arati.

pus acum 18 ani
   
agnes
Membru nou

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 5
Multzumesc,generale,pentru aprecieri;cu atat mai mult daca eshti mai tanar.E un merit sa simtzi shi sa gandeshti astfel.Sanatate!Un gand bun tuturor poduilenilor de pretutindeni!

pus acum 18 ani
   
arqylyan
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 2
Sunt mandru k am sansa sa fak si eu parte din cest minunat oras. De cand m-am mutat aicea sa schimbat totul, viata ,prieteni noi, caracterul akum mie greu sal parasesc. Si eu iti multumesc agnes pt cele scrise mai sus.

pus acum 17 ani
   
sycxs
Membru nou

Din: Lugo
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 7
mda, aveti dreptate cu mandria de poduilean, si altora le-a fost greu sa plece din acest mic oras , dar si cand au plecat nu mai  vor sa se mai intoarca! Naspa, aiurea, cam nasol, dar asta e realitatea!


_______________________________________
Punct . si liniutza -

pus acum 17 ani
   
generalul82
Membru

Din: PODU ILOAIEI
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 25
Am cautat pe internet ceva despre podu iloaiei si am descoperit ca exista o carte despre oraselul nostru scrisa de catre un evreu Itzik Schwartz-Kara care a emigrat in Canada prin 1907 si care s-a gandit sa scrie o carte despre Podu Iloaiei. Cartea se numeste: "Comunitatea evreiasca din Podu Iloaiei.Pagini de istorie dintr-un satuc din Moldova".
Pe internet am gasit doar varianta in limba engleza.am sa incerc sa pun ceva poze cat mai explicite din aceasta carte.



despre orasul meu natal cautat internet ceva despre podu iloaiei descoperit exista carte despre

34.4KB


_______________________________________
Aceasta este puterea - sa tii in maini frica altcuiva si sa i-o arati.

pus acum 16 ani
   
generalul82
Membru

Din: PODU ILOAIEI
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 25
Poza de mai sus marita

despre orasul meu natal poza mai sus marita

34.4KB


_______________________________________
Aceasta este puterea - sa tii in maini frica altcuiva si sa i-o arati.

pus acum 16 ani
   
generalul82
Membru

Din: PODU ILOAIEI
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 25
Coperta cartii

despre orasul meu natal coperta cartii

18.5KB


_______________________________________
Aceasta este puterea - sa tii in maini frica altcuiva si sa i-o arati.

pus acum 16 ani
   
generalul82
Membru

Din: PODU ILOAIEI
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 25
Cronica (1818-1968)

despre orasul meu natal cronica

95.6KB


_______________________________________
Aceasta este puterea - sa tii in maini frica altcuiva si sa i-o arati.

pus acum 16 ani
   
generalul82
Membru

Din: PODU ILOAIEI
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 25
Cateva poze cu autorul:Itzik Schwartz-Kara

despre orasul meu natal cateva poze

8.8KB


_______________________________________
Aceasta este puterea - sa tii in maini frica altcuiva si sa i-o arati.

pus acum 16 ani
   
generalul82
Membru

Din: PODU ILOAIEI
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 25
O alta fotografie

despre orasul meu natal alta fotografie

9.7KB


_______________________________________
Aceasta este puterea - sa tii in maini frica altcuiva si sa i-o arati.

pus acum 16 ani
   
generalul82
Membru

Din: PODU ILOAIEI
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 25
Aici aveti linkul de unde puteti downloada cartea de mai sus in format .pdf  

_______________________________________
Aceasta este puterea - sa tii in maini frica altcuiva si sa i-o arati.

pus acum 16 ani
   
agnes
Membru nou

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 5
Multumesc,generale, pentru informatie.Am aceasta carte in biblioteca ,din 1990,in limba romana.Am citit-o cu mare atentie si satisfactie ,mutumindu-i mereu in gand,autorului ,pentru aceasta nobila truda de a scrie o carte despre targusorul meu natal.A folosit foarte multa documentatie,ceea ce da cartii o valoare deosebita,chiar daca nu e prea placut sa descoperi ca romanii erau la un nivel mai scazut din multe puncte de vedere.Poate or fi subiectivisme..............Oricum ,convietuirea dintre romani si evrei ,reiese ca era intr-o armonie si o omenie pe care ,astazi ,nu ni le -am putea imagina ,avand in vedere degradarea relatiilor socio-umane din zilele noastre.Merita citita ,merita sa meditam la viata de atunci ,din targusorul nostru, si sa invatam sa traim frumos ,din experienta  inaintasilor nostri.Pot sa ofer cartea pentru xeroxare,daca e cineva interesat,dar sa fie xeroxata in prezenta mea.t Tin prea mult la aceasta carte ca sa procedez altfel ,decat asa.Sanatate si un an cat mai bun!

pus acum 16 ani
   
Alexa
Membru nou

Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 3
Podu Iloaiei e un oras cu o istorie aparte, deosebita...mi`a facut mereu placere sa revin aici, cu bune cu rele. Istoria familiei mele pleaca de aici si sunt mandra. Nu sunt din Podu, dar vin in fiecare vacanta si ma simt "ca acasa". E formidabil 

_______________________________________
iti stiu toate timpurile, toate miscarile, toate parfumurile si umbra ta, si tacerile tale...

pus acum 16 ani
   
legend
Membru nou

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 8
Podu Iloaiei este un oras foarte bun.Sunt de 24 sarbatoare de Craciun de Pasti si de celelalte sarbatori care se fac in orasul Podu Iloaiei.Uni de pe forum spuneau ca nu aveau spital dar noi avem spital.

pus acum 15 ani
   
legend
Membru nou

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 8
Deci nu va mai plangeti.

despre orasul meu natal deci mai plangeti.

1.2KB


pus acum 15 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la